Motor Manager 2026 Runde 21 Optakt

Motor Manager Runde 21 optakt: bedste køb, kaptajn og hvem du skal sælge før Las Vegas

Motor Manager runde 21 er Las Vegas Grand Prix, og deadline er lørdag den 21. november. Der er tre løb tilbage i spillet: Las Vegas i runde 21, Qatar i runde 22 og sæsonfinalen i runde 23. Derfor er det sæsonens sidste rolige transfervindue. Der er to uger mellem Brasilien og Las Vegas, men kun én uge mellem hvert af de sidste tre løb. Et skift nu tæller tre gange, så alle anbefalinger nedenfor er vurderet ud fra Las Vegas → Qatar → finale og ikke kun Las Vegas.

Tallene for Las Vegas sætter Mercedes og McLaren øverst. Andrea Kimi Antonelli er den kører, der står til flest point, med 201,6k. Lando Norris er nummer to med 187,9k og Max Verstappen nummer tre med 184,3k. Mercedes' pitcrew står højest af alle kontrakter i spillet med 287,9k, og Mercedes' konstruktør står højest blandt konstruktørerne med 178,5k. De to Ferrari-kørere ligger et klart trin lavere, omkring 150k hver.

Tallene nedenfor viser TheFantasyTools forventede vækst (xP, i tusinder af holdet-point) og point pr. million (PPM = xP / pris). Dertil kommer de point, hver kontrakt faktisk har scoret i de seneste fire afviklede løb, runde 16 til 19 (Brasiliens point er ikke med endnu). Vores bud for runde 22 og 23 er indtil videre de samme som for runde 21, så tallene for resten af sæsonen er tre gange rundens tal. De bliver løbsspecifikke, når bookmakerne åbner markederne for Qatar og finalen. Indtil da er det formen i de seneste fire løb, der skiller to kontrakter med næsten samme tal ad. Sortér selv hele feltet på Motor Manager spiller-picks.

Programmet bag runde 21: Las Vegas → Qatar → finale

Alle kontrakter skal igennem de samme tre løb. Det afgørende er derfor, hvilke tal der er store nok, billige nok og bakket op af formen til at holde sæsonen ud. Tabellen rangerer de stærkeste kontrakter efter forventet vækst over de tre sidste løb med runde 16 til 19 ved siden af.

KontraktTypePrisEjetxP runde 21PPMxP, 3 løb (LV → QAT → finale)Point, runde 16 til 19I alt, 4 løb
MercedesPitcrew14,8 mio.17,4 %287,9k19,5863,7k205k → 260k → 285k → 275k1.025k
FerrariPitcrew13,6 mio.10,4 %278,0k20,4834,0k275k → 345k → 290k → 310k1.220k
McLarenPitcrew13,7 mio.5,4 %278,0k20,3834,0k190k → 265k → 220k → 210k885k
Red BullPitcrew12,5 mio.13,6 %269,1k21,6807,3k315k → 320k → 255k → 295k1.185k
RBPitcrew6,7 mio.25,2 %240,9k36,1722,7k175k → 180k → 130k → 160k645k
Andrea Kimi AntonelliKører14,0 mio.53,7 %201,6k14,4604,8k270k → 235k → 355k → 235k1.095k
AudiPitcrew6,7 mio.8,6 %194,0k28,8582,0k140k → 115k → 120k → 180k555k
Lando NorrisKører14,0 mio.19,6 %187,9k13,4563,7k130k → 210k → 195k → 195k730k
Max VerstappenKører15,1 mio.37,1 %184,3k12,2552,9k405k → 355k → 250k → 335k1.345k
MercedesKonstruktør14,9 mio.47,2 %178,5k12,0535,5k143k → 178k → 235k → 218k774k
McLarenKonstruktør13,1 mio.15,9 %168,4k12,9505,2k140k → 186k → 156k → 88k570k
Red BullKonstruktør11,0 mio.28,2 %155,2k14,1465,6k361k → 241k → 220k → 207k1.029k
FerrariKonstruktør12,4 mio.40,7 %151,9k12,3455,7k225k → 330k → 324k → 350k1.229k
Lewis HamiltonKører12,0 mio.32,2 %150,5k12,6451,5k250k → 170k → 185k → 345k950k
Charles LeclercKører13,4 mio.30,5 %147,7k11,1443,1k185k → 330k → 320k → 190k1.025k
George RussellKører14,9 mio.25,4 %145,5k9,8436,5k30k → 140k → 135k → 185k490k
Oscar PiastriKører13,2 mio.10,1 %139,6k10,6418,8k180k → 170k → 140k → 31k521k
Isack HadjarKører9,8 mio.15,6 %123,0k12,5369,0k170k → 140k → 170k → 120k600k

Tre ting skiller sig ud i slutspurten. Tallene og formen er uenige om Ferrari: Ferraris konstruktør og pitcrew har den bedste historik over fire løb i hver deres kategori, men Ferrari-kørerne står kun til omkring 150k pr. løb. Mercedes har de højeste tal med den bedste kører, den bedste konstruktør og det bedste pitcrew. Værdien ligger hos Racing Bulls og Audi, som har spillets to bedste pitcrews målt på point pr. million. Pengene til de store handler skal hentes hos Russell, Piastri og de billige kørere, der ikke scorer.

Bedste pitcrew i runde 21

RB's pitcrew (6,7 mio., Racing Bulls) er stadig købet til Las Vegas → Qatar → finale: 240,9k → 240,9k → 240,9k. Det giver 722,7k over de tre sidste løb og 36,1 point pr. million, den bedste værdi i hele spillet. Det står til 28,2k mindre pr. løb end Red Bulls pitcrew for 5,8 mio. mindre og til 46,9k mere pr. løb end Audis pitcrew til samme pris. Historikken er stabil (175k → 180k → 130k → 160k). De sparede penge betaler for en dyr kører, og med kun én uge mellem de sidste tre løb er det nu, en større omlægning er lettest at nå.

Ferraris pitcrew (13,6 mio.) er det dyre pitcrew at købe til Las Vegas → Qatar → finale: 278,0k pr. løb og 834,0k over resten af sæsonen. Det har den bedste historik af alle pitcrews over fire løb med 1.220k, og hvert løb lå på 275k eller mere. Det står til det samme som McLarens pitcrew for 0,1 mio. mindre, og kun 10,4 % ejer det. Mercedes' pitcrew (14,8 mio.) har det højeste tal med 287,9k pr. løb og 863,7k over Las Vegas → Qatar → finale. Det er valget, hvis du vil have det største tal, og det står til 9,9k mere pr. løb end Ferraris for 1,1 mio. mere. Red Bulls pitcrew (12,5 mio.) er det billigste af de dyre pitcrews med 269,1k pr. løb, 807,3k over Las Vegas → Qatar → finale og 1.185k over de seneste fire løb. Ejer du det, så behold det.

Audis pitcrew (6,7 mio.) er spillets næstbedste værdi med 28,8 PPM: 194,0k pr. løb, 582,0k over Las Vegas → Qatar → finale og 180k i Mexico, dets bedste løb af de fire. Det er buddet, hvis du vil have et andet billigt pitcrew. Williams' pitcrew (8,1 mio., 176,9k) står til 17,1k mindre pr. løb end Audis for 1,4 mio. mere, så pengene er bedre brugt på Audi.

Bedste konstruktører i runde 21

Red Bull (11,0 mio.) er rundens konstruktørkøb til Las Vegas → Qatar → finale: 155,2k → 155,2k → 155,2k og 465,6k over de tre sidste løb. Det er den bedste PPM blandt de fire store med 14,1. Historikken har aldrig været under 207k (361k → 241k → 220k → 207k, i alt 1.029k). Red Bull står til 3,3k mere pr. løb end Ferrari for 1,4 mio. mindre og til 23,3k mindre end Mercedes for 3,9 mio. mindre.

Mercedes (14,9 mio.) har det højeste tal med 178,5k pr. løb og 535,5k over Las Vegas → Qatar → finale, og den scorede 235k og 218k i de seneste to afviklede løb. Med 47,2 % ejerskab er det feltets standardvalg, og den skal beholdes, hvis du har den. Ferrari (12,4 mio.) skal også beholdes og har den bedste historik af alle konstruktører: 225k → 330k → 324k → 350k, 1.229k over fire løb. Den står til 151,9k pr. løb over Las Vegas → Qatar → finale, det laveste af de fire store, men historikken er det stærkeste argument for ikke at sælge. Ejer du både Ferrari og Red Bull, kan du godt vente en runde med begge.

Alpine (3,7 mio.) er den billige konstruktør: 49,0k pr. løb, 147,0k over Las Vegas → Qatar → finale og 13,3 PPM, den bedste værdi under 5 mio. RB (4,5 mio., 52,3k) står til 3,3k mere for 0,8 mio. mere og har den bedre historik (376k over fire løb mod Alpines 97k), så den er valget, hvis pengene er der. Undgå de allerbilligste: Cadillac (2,7 mio.) står til 3,2k pr. løb og Aston Martin (3,9 mio.) til 15,6k.

Bedste kørere i runde 21

Andrea Kimi Antonelli (14,0 mio., Mercedes) er den kører, man skal eje i slutspurten. Han står til 201,6k → 201,6k → 201,6k over Las Vegas → Qatar → finale og 604,8k over de tre sidste løb. Det er spillets højeste kørertal og den bedste PPM blandt de dyre kørere med 14,4. Formen bakker det op: 270k → 235k → 355k → 235k, aldrig under 235k. Med 53,7 % ejerskab er han også den kører, der beskytter din placering. Han er den forventede kaptajn i alle tre løb, så hvert løb uden ham koster både en kørerscore og en kaptajnscore.

Lando Norris (14,0 mio., McLaren) er det dyre køb, få har: 187,9k pr. løb og 563,7k over Las Vegas → Qatar → finale til samme pris som Antonelli, og kun 19,6 % ejer ham. Hans seneste tre løb gav 210k, 195k og 195k. Han står til 42,4k mere pr. løb end George Russell for 0,8 mio. mindre og til 48,3k mere end Oscar Piastri for 0,8 mio. mere. Derfor er han det oplagte køb, hvis du sælger en af de to nedenfor.

Max Verstappen (15,1 mio., Red Bull) skal beholdes. Han står til 184,3k pr. løb og 552,9k over Las Vegas → Qatar → finale, og hans 1.345k over fire løb er det bedste af alle kørere, med 335k i Mexico. Med 12,2 PPM er han den dyreste vej til 184k pr. løb. Han er altså ikke køreren at købe nu, men der er heller ingen grund til at sælge ham.

Lewis Hamilton (12,0 mio., Ferrari) er den Ferrari-kører, der skal beholdes: 150,5k pr. løb, 451,5k over Las Vegas → Qatar → finale, 345k i Mexico og 2,8k mere pr. løb end Charles Leclerc for 1,4 mio. mindre. Charles Leclerc (13,4 mio., Ferrari) står til 147,7k pr. løb efter 330k og 320k i runde 17 og runde 18. Mangler du en dyr opgradering, giver Leclerc til Norris 40,2k mere pr. løb for 0,7 mio., 120,6k over Las Vegas → Qatar → finale. Ellers er hans historik god nok til, at han kan blive.

Isack Hadjar (9,8 mio., Red Bull) er stadig den eneste kører mellem 8 mio. og 11 mio.: 123,0k pr. løb, 369,0k over Las Vegas → Qatar → finale og 12,5 PPM. Alle hans seneste fire løb lå mellem 120k og 170k, i alt 600k, og 15,6 % ejer ham. Han står til 16,6k mindre pr. løb end Piastri for 3,4 mio. mindre.

Billige kørere i runde 21

Under 8 mio. står ingen kører til mere end 71k pr. løb, og der er ét klart værdikøb. Sammenlign alle de billige kørere under Motor Manager kørere og konstruktører.

Gabriel Bortoleto (4,9 mio., Audi) er budgetkøbet til Las Vegas → Qatar → finale: 68,2k → 68,2k → 68,2k og 204,6k over resten af sæsonen. Med 14,0 PPM er han den bedste værdi af alle kørere under 14 mio. Han scorede 154k i Mexico efter 65k i runde 18, og kun 9,7 % ejer ham. Han står til 7,3k mere pr. løb end Arvid Lindblad til samme pris, og Lindblad (ejet af 35,8 %) har scoret 30k, 48k og 25k i sine seneste tre løb. Ejer du Lindblad, er det skift en lille gevinst uden ekstra udgift.

Liam Lawson (7,5 mio., Racing Bulls) har det højeste tal blandt de billige kørere med 70,8k pr. løb og 212,4k over Las Vegas → Qatar → finale. Han er også i form: fire løb i træk med 135k eller mere, 210k i Mexico og 673k i alt. Det er den bedste historik blandt kørere under 9 mio. Han står kun til 2,6k mere pr. løb end Bortoleto for 2,6 mio. mere, så behold ham, men køb ham ikke. Franco Colapinto (4,9 mio., 60,1k) og Nico Hulkenberg (5,3 mio., 60,7k) kan udfylde en plads, men står til mindre end Bortoleto for de samme penge.

Bedste kaptajn i Motor Manager runde 21

Kaptajnen scorer dobbelt, og kun kørere kan være kaptajn. Andrea Kimi Antonelli er kaptajnen i Las Vegas: 201,6k forventet og 403,2k som kaptajn, det højeste tal blandt alle kørere. Lando Norris er alternativet med 187,9k, 375,8k som kaptajn og 13,7k efter. Max Verstappen er tredjevalget med 184,3k, 368,6k som kaptajn, og buddet, hvis du ikke ejer nogen af de to andre. Hans seneste form er den stærkeste af de tre.

Kaptajnvalget rækker ud over Las Vegas. Tallene for Qatar og finalen er indtil videre de samme som for Las Vegas. Antonelli er derfor også den forventede kaptajn i runde 22 og runde 23, med Norris som reserve. Det taler for at eje begge. De er de to bedste kaptajnbud i hvert af de resterende løb. Afstanden er så lille, at en ændring i markedet i løbsugen kan vende den, og de koster det samme.

Hvem skal sælges før runde 21

Sælg George Russell (14,9 mio., Mercedes). Hans seneste tre løb var pæne (140k → 135k → 185k), og 145,5k er ikke et dårligt tal. Problemet er prisen: han har den laveste PPM blandt de dyre kørere med 9,8, og Norris står til 42,4k mere pr. løb for 0,8 mio. mindre. Over Las Vegas → Qatar → finale er skiftet 127,2k værd og frigør penge, og hvert løb, du venter, koster en tredjedel af gevinsten. Ejer du ikke Antonelli, er han den bedre afløser: 56,1k mere pr. løb end Russell for 0,8 mio. mindre.

Sælg Oscar Piastri (13,2 mio., McLaren). Han står til 139,6k pr. løb efter 31k i Mexico, og Norris står til 48,3k mere for 0,8 mio. mere. Over tre løb er forskellen 144,9k, og den bliver kun mindre, jo længere du venter.

Sælg Carlos Sainz (6,0 mio., Williams). 17,9 % af managerne ejer ham, og han står til 31,4k pr. løb med 52k som det bedste af sine seneste fire løb. Bortoleto står til 36,8k mere for 1,1 mio. mindre, 110,4k over Las Vegas → Qatar → finale. Oliver Bearman (6,1 mio., Haas) er samme handel: 14,3 % ejer ham, han står til 51,0k pr. løb efter 4k og 3k i sine seneste to løb, og Bortoleto står til 17,2k mere for 1,2 mio. mindre, 51,6k over Las Vegas → Qatar → finale. Ingen af dem har et bedre løb forude at vente på, og skiftet frigør penge.

Sælg Williams' og Haas' konstruktører. Williams (5,4 mio.) står til 12,4k pr. løb og har scoret 0k i tre af sine seneste fire løb, men 8,7 % ejer den stadig. Alpine står til 36,6k mere for 1,7 mio. mindre. Haas (4,5 mio., også ejet af 8,7 %) står til 35,3k efter 12k, 0k, 3k og 54k, mens Alpine står til 13,7k mere for 0,9 mio. mindre. Begge skift giver både point og penge, så der er intet at vente på.

Sælg Sergio Perez (3,7 mio., Cadillac), når pengene tillader det. Han står til 18,5k pr. løb, og 11,2 % ejer ham. Bortoleto står til 49,7k mere for 1,2 mio. mere, 149,1k over Las Vegas → Qatar → finale. Skiftet giver point, men koster penge, så tag det, når et af salgene ovenfor efterlader penge.

Handler i runde 21 kort fortalt

Køb: Antonelli, hvis du ikke har ham, og Norris som det dyre køb, få har. RB's pitcrew som værdibuddet, Ferraris eller Mercedes' pitcrew som det dyre pitcrew og Audis pitcrew til en ekstra billig pitcrew-plads. Red Bulls konstruktør, Bortoleto på en billig plads og Alpine som billig konstruktør. Behold: Verstappen, Hamilton, Leclerc, Hadjar, Lawson, Mercedes' og Ferraris konstruktører og Red Bulls pitcrew. Sælg: Russell, Piastri, Sainz, Bearman, Williams' og Haas' konstruktører og Perez, når pengene tillader det. Kaptajn: Antonelli, med Norris som alternativ, i Las Vegas og de to løb derefter.

Siden med optimale hold i Motor Manager regner live det bedste lovlige hold ud, for runde 21 alene eller for alle tre sidste løb samlet. Se Motor Manager-programmet for den ene uge mellem hvert af de sidste tre løb, og tjek Motor Manager markedssandsynligheder, når bookmakerne åbner markederne for Las Vegas. Sidste rundes anbefalinger står i optakten til Motor Manager runde 20, og alle runder er samlet i Motor Manager-optakterne. Ny i spillet? Start med strategiguiden til Motor Manager.

Ofte stillede spørgsmål

Hvem skal være kaptajn i Motor Manager runde 21?

Andrea Kimi Antonelli. Han står til 201,6k i Las Vegas, 403,2k som kaptajn, det højeste af alle kørere. Lando Norris er 13,7k efter med 187,9k og er alternativet. Max Verstappen (184,3k) er tredjevalget.

Hvad er de bedste køb i Motor Manager runde 21?

Lando Norris, RB's pitcrew og Gabriel Bortoleto. Norris står til 187,9k pr. løb med 19,6 % ejerskab, RB's pitcrew er spillets bedste værdi med 36,1 point pr. million, og Bortoleto er den billige kører med den bedste værdi, 14,0 point pr. million. Alle tre er vurderet på Las Vegas, Qatar og finalen samlet.

Hvad er det bedste pitcrew i Motor Manager runde 21?

RB's pitcrew er den bedste værdi: 240,9k pr. løb til 6,7 mio. Mercedes' pitcrew har det højeste tal med 287,9k, og Ferraris pitcrew har den bedste historik af alle pitcrews, 1.220k over de seneste fire løb, og står til 278,0k.

Skal jeg sælge George Russell før Motor Manager runde 21?

Ja. Russell står til 145,5k til 14,9 mio., og Lando Norris står til 42,4k mere for 0,8 mio. mindre. Et skift før den 21. november tæller i alle tre sidste løb og er 127,2k værd over resten af sæsonen.

Hvilke billige kørere er bedst i Motor Manager runde 21?

Gabriel Bortoleto (4,9 mio., 68,2k) er den bedste værdi med 14,0 point pr. million. Liam Lawson (7,5 mio., 70,8k) har det højeste tal og er i bedst form blandt de billige kørere. Carlos Sainz og Sergio Perez står til under 35k og bør sælges.

This preview was written by TheFantasyTool AI.